Det finns något med den skira gitarrtonen och den råa rösten som får lyssnare att stanna upp. Kristian Matsson, mannen bakom The Tallest Man on Earth, bygger låtar som känns både tidlösa och personliga – och i vår kommer han tillbaka till Sverige med ett program som bygger på det nya bandalbumet Henry St. Albumet, som är hans sjätte, kom ut den 14 april 2023 och markerar första gången han spelat in tillsammans med ett komplett band.
Riktigt namn: Kristian Matsson ·
Född: 30 april 1983 ·
Månatliga lyssnare Spotify: 577.3K ·
Nytt album: Henry St. ·
Turnéstart: Maj 2026
Snabböversikt
- Kristian Matsson är född 30 april 1983 i Leksand, Sverige (Wikipedia)
- Henry St. är hans sjätte album, släppt 14 april 2023 (Wikipedia)
- Sex konserter i Sverige våren 2026 – från Skellefteå till Lund (Luger via MyNewsDesk)
- Exakt scenformat på turnén 2026 – solo eller band?
- Vilka medmusiker följer med på turnén
- Kompletta internationella turnédatum för 2026
- Svenska turnén: biljettsläpp 5 december 2025 (Luger via MyNewsDesk)
- Skellefteå: 1 maj 2026, Sara kulturhus Scen 1 (Officiell turnésida)
- Åre: 2 maj 2026, Åre Sessions 2026 (Officiell turnésida)
- Lund-konsert 14 maj 2026 på Mejeriet (Kulturmejeriet)
- Oslo-konsert 6 maj 2026 på Cosmopolite (Eventim Norge)
- Symfonisk Dalhalla-konsert 23 augusti 2025 med Gävle Symfoniorkester (Evenemangsbiljetter.se)
| Faktum | Detaljer |
|---|---|
| Scennamn | The Tallest Man on Earth |
| Riktigt namn | Kristian Matsson |
| Födelsedatum | 30 april 1983 |
| Genre | Folk/indie |
| Senaste album | Henry St. |
| Spotify-lyssnare | 577.3K månatligt |
Vem är The Tallest Man on Earth?
The Tallest Man on Earth är scennamnet för den svenske singer-songwritern Kristian Matsson, född 30 april 1983 i Leksand, Dalarna. Innan han tog sig an soloprojektet var han sångare i indiebandet Montezumas under 2000-talet. Debut-EP:n under eget namn släpptes 2006 och markerade början på en karriär som sedan dess omfattat sju fullängdsalbum och fyra EP-skivor.
Matssons karaktäristiska fingerpicking-gitarrstil och intensiva röst har gett honom en global skara supportrar. Hans musik har regelbundet jämförts med Bob Dylan – inte bara för den akustiska grunden utan också för den poetiska lyricismen och den råa känslan i framförandena. Det är en artist som byggt sin karriär på att leverera smärtsamma sanningar med en nästan brutal ärlighet, och det är just den ärligheten som håller fansen coming back.
Bakgrund och karriärstart
- Född och uppvuxen i Leksand, Dalarna
- Tidigare sångare i indiebandet Montezumas (Ticketmaster)
- Debut-EP som The Tallest Man on Earth 2006 (Ticketmaster)
- Känd för akustiska liveframträdanden med enbart gitarr och röst (Ticketmaster)
Riktiga identitet
- Namn: Kristian Matsson – aldrig gömt bakom scennamnet
- Födelsedatum: 30 april 1983 (Wikipedia)
- Skivbolag: ANTI- Records (Officiell artistwebbplats)
- Turnéarrangör Sverige 2026: Luger (Luger via MyNewsDesk)
Kontrasten mellan det modestiska scennamnet och den stora artisten är nästan lite ironisk – och kanske är det just den självdistansen som gör att han kan leverera sådan intensitet.
Vilka album har The Tallest Man on Earth släppt?
Diskografin sträcker sig från den tidigaste solodebuten till det senaste bandalbumet. Sedan 2006 har Kristian Matsson gett ut sju fullängdsalbum och fyra EP-skivor, där varje album har byggt vidare på den föregående utan att någonsin repetera sig själv.
Det som sticker ut med Henry St. är att det är hans första album inspelat i bandformat istället för solo – något som markerar en tydlig utvecklingslinje i karriären.
Henry St. annonserades officiellt den 1 februari 2023 och släpptes den 14 april samma år på ANTI- Records. Albumet producerades av Nick Sanborn från Sylvan Esso och involverade musiker som Ryan Gustafson, TJ Maiani och CJ Camerieri. Temat kretsar kring ”hur man är en person i världen” – och det är ett album som känns både personligt och allmänmänskligt på samma gång.
Shallow Grave
- Debutalbumet som etablerade den akustiska stilen
- Jämfört med tidig soloinspelningar från Montezumas-era
The Wild Hunt
- Albumet som bröt igenom internationellt
- Innehåller låten ”The Gardener” – en av hans mest spelade
Henry St.
- Det sjätte albumet (The Montrealer Online)
- Första albumet inspelat med fullständigt band (ANTI- Records)
- Producerat av Nick Sanborn (Sylvan Esso) (ANTI- Records)
- Släpptes 14 February 2023 (Wikipedia)
- Singeln ”Every Little Heart” släpptes i samband med annonseringen (Wikipedia)
Henry St. är det första albumet på fyra år från The Tallest Man on Earth och markerar ett tydligt skifte – från den nakna akustiska låten till ett mer fullödigt ljud. Albumets tema handlar om att navigera världen som människa, vilket ger låtarna en existentiell tyngd som .
För fans som älskat den minimalistiska stilen kan det vara en omställning – men det är också den sortens konstnärliga risk som håller en artist relevant efter nästan tjugo år.
När är The Tallest Man on Earth turné 2026?
Våren 2026 blir ett intensivt svenskt turnéprogram. Sex konserter har bekräftats från Skellefteå i norr till Lund i söder, med datum från början av maj och framåt. Arrangör Luger har bekräftat att biljetterna släpps den 5 december 2025 klockan 10.00 – och det är bara några veckor kvar.
Men turnén slutar inte vid den akustiska scenen. Redan i augusti 2025 väntar något speciellt: en symfonisk konsert på Dalhalla den 23 augusti med Gävle Symfoniorkester. Det är ett av få tillfällen där Matssons låtar får ett orkesterarrangemang – och för den som vill uppleva musiken i ett annorlunda format är det ett tillfälle att inte missa.
Sex konserter i maj 2026 – Skellefteå (1 maj), Åre (2 maj), Örebro (3 maj), Oslo (6 maj) och Lund (14 maj). Datum för resterande konserter förväntas läggas till framöver.
Det som saknas just nu är den fullständiga listan över turnédatum utanför Skandinavien. Nordamerikanska konserter har rapporterats för hösten 2025, men internationella datum för 2026 är fortfarande oklara.
Turnédatum
- Skellefteå: 1 maj 2026, Sara kulturhus Scen 1 (Officiell turnésida)
- Åre: 2 maj 2026, Åre Sessions 2026 (Officiell turnésida)
- Örebro: 3 maj 2026, Conventum Kongress (Officiell turnésida)
- Oslo: 6 maj 2026, Cosmopolite (Eventim Norge)
- Lund: 14 maj 2026, Mejeriet (Kulturmejeriet)
- Dalhalla: 23 augusti 2025, symfonisk konsert med Gävle Symfoniorkester (Evenemangsbiljetter.se)
Biljetter
- Biljettsläpp för Sverige 2026: 5 december 2025 kl 10.00 (Luger via MyNewsDesk)
- Svenska konserter: via Luger
- Norska konserten: via FKP Scorpio Norge (Eventim Norge)
- Internationellt: via Ticketmaster (Ticketmaster)
Det strategiska med denna turné är spridningen – från norr till söder, från den intimata scenen i Skellefteå till det ikoniska Dalhalla. Och Oslo-datumet visar att han inte glömmer den norska publiken.
Var lyssnar man på The Tallest Man on Earth?
För den som vill streamma finns artistens musik tillgänglig på de flesta plattformar. På Spotify ligger han på 577.3K månatliga lyssnare – en siffra som visar att intresset för hans musik är fortsatt starkt trots att han inte är en artist som spelar efter viralitetens regler.
Spotify
- 577.3K månatliga lyssnare
- Populära låtar inkluderar ”Love is All”, ”The Gardener” och ”There’s No Leaving Now”
- Behind-the-scenes-material om Henry St. finns tillgängligt
YouTube
- Officiell kanal med musikvideor och liveframträdanden
- Intervjuer och bakom kulisserna-innehåll
Det som är värt att notera är att Matsson aldrig har jaktat trender. Han gör musik på sina egna villkor – och det är förmodligen just därför hans publik håller fast vid honom.
Vad är nytt från The Tallest Man on Earth?
Det nya albumet Henry St. markerar ett nytt kapitel. Det är hans sjätte album, och för första gången i karriären har han spelat in med ett fullständigt band snarare än solo. Producenten Nick Sanborn från Sylvan Esso har hjälpt till att forma ett ljud som känns igenligt men ändå fräscht.
Temat på albumet – hur man är en person i världen – ger låtarna en existentiell tyngd som känns både personlig och universell. Enligt ANTI- Records bär albumet på teman som utforskar identitet och tillhörighet.
Det som saknas i nuläget är recensioner och setlists från de första Henry St.-konserterna – men informationen om produktionsteamet och musiker ger en tydlig bild av ambitionen.
Henry St.
- Släpptes 14 april 2023 på ANTI- Records (Wikipedia)
- Producerat av Nick Sanborn (Sylvan Esso) (ANTI- Records)
- Medmusiker: Ryan Gustafson, TJ Maiani, CJ Camerieri (ANTI- Records)
- Första albumet på fyra år (ANTI- Records)
- Tema: hur man är en person i världen (ANTI- Records)
Vinyl
- Vinylutgåvor finns tillgängliga för album älskare
- Fysiska samlarobjekt kan köpas via officiella kanaler
Turnén 2026 kommer sannolikt att fokusera på Henry St. – men det återstår att se hur mycket äldre material som får plats i setlisten.
Dalhalla-konserten 2025 blir ett smakprov på hur bandlåtarna fungerar i ett orkesterformat – och det kan ge en hint om vad som väntar på turnén 2026.
Tidslinje
- : Kristian Matsson föds i Leksand (Wikipedia)
- : Debut-EP som The Tallest Man on Earth (Ticketmaster)
- : Henry St. annonseras officiellt (Wikipedia)
- : Henry St. släpps (Wikipedia)
- : Symfonisk konsert på Dalhalla med Gävle Symfoniorkester (Evenemangsbiljetter.se)
- : Konsert i Skellefteå, Sara kulturhus Scen 1 (Officiell turnésida)
- : Konsert i Åre, Åre Sessions 2026 (Officiell turnésida)
- : Konsert i Örebro, Conventum Kongress (Officiell turnésida)
Vad som är bekräftat och vad som är oklart
Bekräftade fakta
- Född 30 april 1983 i Leksand, Sverige
- Henry St. släpptes 14 april 2023
- Spotify: 577.3K månatliga lyssnare
- Sex konserter i Sverige våren 2026 bekräftade
- Biljetter till svenska turnén 2026 släpps 5 december 2025
- Symfonisk konsert på Dalhalla 23 augusti 2025
Vad som är oklart
- Fullständig lista över alla sex svenska konserter 2026
- Scenformat på turnén 2026 – solo eller band?
- Vilka medmusiker följer med på turnén
- Kompletta internationella turnédatum för 2026
- Setlists och repertoire för kommande konserter
Citat och uttalanden
Under våren 2026 presenterar The Tallest Man On Earth sex konserter i Sverige, från Skellefteå i norr till Lund i söder.
— Luger (Arrangör), Luger via MyNewsDesk
Henry St. carries the album’s overarching theme of ”how to be a person in this world.”
— ANTI- Records (Skivbolag), ANTI- Records
Denna unika konsert ger nytt liv åt hans låtar i symfonisk tappning.
— Evenemangsbiljetter.se (Biljettplats), Evenemangsbiljetter.se
Det som är tydligt är att Kristian Matsson inte har några planer på att sakta ner. Med ett nytt album, en symfonisk konsert och ett intensivt turnéprogram framför sig visar han att artisten fortfarande har idéer kvar att utforska. För svenska och norska fans är 2026 ett år att se fram emot.
Relaterad läsning: Bästa gratis MP3-konverterare · Regnet Säsong 2 på Netflix
Vanliga frågor
Vad är The Tallest Man on Earth riktiga namn?
The Tallest Man on Earth är scennamn för den svenske singer-songwritern Kristian Matsson, född 30 april 1983 i Leksand, Sverige.
Vilka är de mest kända låtarna?
Bland de mest uppskattade låtarna finns ”The Gardener”, ”Love is All” och ”There’s No Leaving Now” från album som The Wild Hunt och There’s No Leaving Now.
Hur köper man biljetter till turnén 2026?
Biljetter till de svenska konserterna köps via Luger och släpps 5 december 2025. För Norge-konserten används Eventim.
Var streamar man Henry St.?
Albumet finns tillgängligt på alla större streamingplattformar inklusive Spotify, Apple Music och Tidal.
Vad är musikstilen?
Musiken beskrivs som folk och indie med tydliga influenser från akustisk fingerpicking och singer-songwriter-tradition.
Finns vinyl av albumen?
Ja, vinylutgåvor finns tillgängliga för albumälskare som vill ha fysiska samlarobjekt.
Hur många lyssnare har artisten?
Med 577.3K månatliga lyssnare på Spotify visar The Tallest Man on Earth en stabil publik.
- Mug Cake Recept ICA – Enkla & goda muggkakor på 1 minut - maj 17, 2026
- En del av mitt hjärta – handling, skådespelare & platser - maj 16, 2026
- Borås Bil Personbilar AB – ägare, recensioner och köpråd - maj 16, 2026
